Upcoming
Release Date: 17 Jan, 2025
80% SPEC SCORE
$592
The upcoming Samsung Galaxy S25 Slim will come with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.3-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 4500 mAh battery... Read More
Samsung Galaxy S25 Slim Key Features
Display
6.3 inches (1800x3200 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+12+12 MP (Triple Camera)
12 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm Exynos
OS
Android 14
OneUI 6.0
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-ion 4500mAh
Fast Charging, 25W
Data Updated on: 01 May, 2026
Samsung Galaxy S25 Slim Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.3 inches (~93.07% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color Dynamic AMOLED 2X |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | 583 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Exynos |
| CPU cores | Octa Core |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle), AF Aperture size: ƒ/1.8 |
| Secondary | 12 MP, (Telephoto), AF Aperture size: ƒ/2.4 |
| Tertiary | 12 MP, (Ultra Wide), AF Aperture size: ƒ/2.2 |
| Features | Auto-HDR, Panorama, Flash LED |
| Video Recording | 4320p @ 24 fps, UHD 2160p @ 30 fps, UHD 1080p @ 30 fps, FHD 720p @ 960 fps, HD |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, (Wide Angle) Aperture size: ƒ/2.2 |
| Video Recording | 2160p @ 30 fps, UHD 1080p @ 30 fps, FHD |
Battery
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Charging | 25W Fast Charging, Wireless Charging , Reverse Charging |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | OneUI 6.0 |
Design
| Water & Dust Resistance | Water Resistance, 1.5 m upto 30 min, Dust Resistant |
| Sim Card Types | Nano+Nano SIM, Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
Connectivity
| Positioning | GPS, Glonass, Beidou, Galileo, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor , Accelerometer, Barometer, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Hall Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor, Face Unlock |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Samsung Galaxy S25 Slim Comparisons
Our Latest Blog
Today’s smartphone market is versatile with devices full of features and affordable prices. Almost everyday there is a new device that hits the market. Among several new ones, the Vivo X300 FE has grabbed attention this time. After spending some time with the phone, it is safe to say that the brand has gone above […] The post Vivo X300 FE Hands-On Experience first appeared on TechSpecs Info.
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.







































































