Popular
Release Date: 03 Feb, 2025
81% SPEC SCORE
$812
The Samsung Galaxy S25 comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.2-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Decent 4000 mAh... Read More
Samsung Galaxy S25 Key Features
Display
6.2 inches (1080x2340 pixels) FHD+
120Hz Refresh rate
Camera
50+10+12 MP (Triple Camera)
12 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite
OS
Android 15
One UI 7
Ram & Storage
12GB + 128GB
12GB + 256GB
Battery
Li-ion 4000mAh
wired, 25W, PD3.0, 50% in 30 min
Data Updated on: 01 May, 2026
Samsung Galaxy S25 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.2 inches, 94.4 cm² (~91.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 416 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2600 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs level 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno 2x4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 830 |
| GPU Core | (1200 MHz) |
Storage
| Memory | 12GB + 128GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, dual pixel PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 10 MP, 67mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, (1/3.94") Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 12 MP, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1.4µm, (1/2.55") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.4µm |
| Features | Best Face, LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @24/30fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps, 10-bit HDR, HDR10+ stereo sound rec gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, 26mm (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | HDR, HDR10+ |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging | 25W, , PD3.0, 50% in 30 min wired, 15W wireless (Qi2 Ready), 4.5W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | One UI 7 |
| Software Updates | up to 7 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 146.9 x 70.5 x 7.2 mm (5.78 x 2.78 x 0.28 in) |
| Weight | 162g |
| Color Options | Blue Black, Navy, Pink Gold, Silver Shadow, Mint, Icy Blue, Coral Red |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min), Armor aluminum 2 frame |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus 2) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) - INT |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 32 38 39 40 41 66 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 18 19 20 25 26 28 29 30 38 39 40 41 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 26 28 38 40 41 66 75 77 78 1 2 5 7 25 28 41 66 71 77 78 257 258 260 261 |
| Speed | HSPA / LTE (up to 7CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BEIDOU, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), Accelerometer, Barometer, Gyro, Geomagnetic, Hall Sensor, Light Sensor, Proximity |
Additional Info
| Models | SM-S931B, SM-S931B/DS, SM-S931U, SM-S931U1, SM-S931W, SM-S931N, SM-S9310, SM-S931E, SM-S931E/DS |
| SAR | 1.13 W/kg (head) W/kg (head) |
| In Box Contents | USB-C to USB-C Cable |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Samsung Galaxy S25 Comparisons
Our Latest Blog
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.








































































