Discontinue
89% SPEC SCORE
$416
The HMD Hyper comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.55-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Good 4700 mAh battery life, you can stay powered... Read More
HMD Hyper Key Features
Display
6.55 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8+13 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
OS
Android 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 4700mAh
wired, 33W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
HMD Hyper Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.55 inches, 103.6 cm² |
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 402 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (4x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 710 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF |
| Secondary | 8 MP, (telephoto), PDAF |
| Tertiary | 13 MP, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (wide) |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4700mAh |
| Charging | 33W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Color Options | Yellow |
| Water & Dust Resistance | dust and splash resistant |
| Sim Card Types | Nano-SIM, eSIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



























