Rumored
86% SPEC SCORE
$478
The Motorola Moto S40 Pro will come with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Decent 4500... Read More
Motorola Moto S40 Pro Key Features
Display
6.67 inches (1812x1812 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
108+13+5 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
OS
Android 13
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
4500mAh
wired, 22.5W
Data Updated on: 01 May, 2026
Motorola Moto S40 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches (~86.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 373 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x2.99 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 670 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP, 24mm (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 13 MP, 67mm (telephoto), PDAF Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 5 MP, 12mm (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @60fps 1080p @60/240fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Charging | 22.5W wired |
Sound
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 160 x 74.2 x 8.3 mm (6.30 x 2.92 x 0.33 in) |
| Weight | 193g |
| Color Options | Black and Gold |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | v5.3, A2DP, LE |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v2.0, USB on-the-go, USB Charging |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























