77% SPEC SCORE
$199
The HOTWAV Note 13 Pro Smartphone comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.6-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a All-day 5160 mAh battery life, you can stay powered throughout the day... Read More
HOTWAV Note 13 Pro Smartphone Key Features
Display
6.6 inches (720x1612 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie
Hardware
Qualcomm Tiger T606
OS
Android 13
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5160mAh
Data Updated on: 10 Apr, 2026
HOTWAV Note 13 Pro Smartphone Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches (~87.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LCD IPS |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 267 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Tiger T606 |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | ARM Mali |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | ARM Mali G57 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 0.60 µm, (1/2.5") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.60 µm |
| Secondary | 8 MP Aperture size: f/2.2 |
| Features | Autofocus, Touch focus, Panorama, HDR, Face detection, Scene mode, Self-timer |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 1.00 µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.00 µm |
Battery
| Battery Capacity | 5160mAh |
| Charging |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 76.5 x 166.2 x 8.9 mm (3.01 x 6.54 x 0.35 in) |
| Weight | 236g |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | 2G |
| 3G bands | 3G |
| 4G bands | 4G |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | 802.11a , 802.11b , 802.11g , 802.11n , 802.11n 5GHz , 802.11ac |
| Bluetooth | 5.0 , A2DP, LE |
| Positioning | GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou, Galileo |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
HOTWAV Note 13 Pro Smartphone Comparisons
Our Latest Blog
Launched Aug 2025, Xiaomi's Redmi Note 15 Pro & Pro Plus (5G) bring flagship features to the mid-range. Explore design, specs, cameras, battery and pricing.
Discover the top 13 most expensive smartphones in the world in 2025. From Falcon Supernova iPhone 6 to Caviar Snowflake editions, explore ultra-luxury and limited-edition Apple devices made of gold, diamonds, and platinum.
Xiaomi is all set to refresh its Redmi Note series with the Note 15 this January. Get better display, camera, and performance with this latest iteration. Find all the latest information available before the official launch here.
Planning to buy a new phone? Check out this post for iQOO 13 First Impression Unboxing and Review. Read on!
Vivo unveils its flagship X300 series in China on October 13. Discover the specs, pricing, and launch details of the Vivo X300 and X300 Pro, featuring MediaTek Dimensity 9500, Zeiss cameras, and OriginOS 6.




























