Rumored
Release Date: 08 Dec, 2024
86% SPEC SCORE
$238
The Infinix Note 15 Pro 5G will come with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.8-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a... Read More
Infinix Note 15 Pro 5G Key Features
Display
6.8 inches (1080x2400 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
108+32+2 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 6100 Plus
OS
Android 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 66W
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Infinix Note 15 Pro 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches (~92% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 393 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6100 Plus |
| CPU | Mali |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali GPU |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP |
| Secondary | 32 MP, (Ultra Wide) |
| Tertiary | 2 MP, (macro), AF |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 66W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 164.4 x 76.7 x 7.9 mm (6.47 x 3.02 x 0.31 in) |
| Color Options | Black |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.3 |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























































