90% SPEC SCORE
$152
The Infinix Note 50x comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.67-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a All-day 5500 mAh battery life, you can... Read More
Infinix Note 50x Key Features
Display
6.67 inches (720x1600 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7300 Ultimate
OS
Android 15
XOS 15
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
5500mAh
Wired, 45W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Infinix Note 50x Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~85% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 263 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7300 Ultimate |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G615 MC2 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/1.6 |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/120/240fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 1440p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5500mAh |
| Charging | 45W Wired, 10W reverse wired, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | XOS 15 |
| Software Updates | up to 2 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 165.4 x 76.4 x 8 mm (6.51 x 3.01 x 0.31 in) |
| Weight | 198.9g |
| Color Options | Titanium Gray, Enchanted Purple, Sea Breeze Green, Sunset Spice Pink |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 20 28 38 40 41 42 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 12 20 28 38 40 41 66 71 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | X6857B |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























































