Upcoming
Release Date: 30 Dec, 2024
88% SPEC SCORE
$131
The upcoming itel P65 plus will come with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 5000 mAh battery life, you can... Read More
itel P65 plus Key Features
Display
6.67 inches (720x1640 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Single Camera)
16 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Unisoc T612
OS
Android 14
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
PowerCharge, 45W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
itel P65 plus Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches (~90% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS Screen |
| PPI | 269 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T612 |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP, (AI Lens) with autofocus |
| Features | Dual-LED flash, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 45W PowerCharge |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Color Options | Black, Silver, Light Green |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Panorama Mode, Super Night Mode, AI Clear Portrait, Pro Mode, Time-lapse Mode |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






































