82% SPEC SCORE
$95
The vivo Y18i comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.56-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
vivo Y18i Key Features
Display
6.56 inches (720x1612 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
13+0.08 MP (Dual Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Helio T612 (12nm)
OS
Android 14
Ram & Storage
4GB + 64GB
Battery
Li-ion 5000mAh
wired, 15W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo Y18i Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.56 inches (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 269 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio T612 (12nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G52 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 13 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/2.2 |
| Secondary | 0.08 MP, (auxiliary lens) Aperture size: f/3.0 |
| Features | Rear flash |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP Aperture size: f/2.2 |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 15W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 163.6 x 75.58 x 8.39 mm (6.44 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 185g |
| Color Options | Space Black, Gem Green |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Ambient Light, Proximity, Motor |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

























































































![related vivo Y20s [G] image](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fwww.techspecs.info%2Fuploads%2Fvivo_Y20s_G_Specifcation_145f4a7b5f.jpg&w=480&q=75)





























































