71% SPEC SCORE
$69
The HOTWAV H1 Smartphone comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.26-inches display, perfect for both work and entertainment. With a Decent 3150 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $69 this... Read More
HOTWAV H1 Smartphone Key Features
Display
6.26 inches (480x1014 pixels) Lower_than_HD
Camera
8+2 MP (Dual Camera)
5 MP Selfie
Hardware
MediaTek MT6580
OS
Android 11
Ram & Storage
2GB + 16GB
Battery
Li-Po 3150mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
HOTWAV H1 Smartphone Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.26 inches (~77.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LCD IPS |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 179 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6580 |
| Fabrication process | 28nm |
| CPU | Mali |
| CPU cores | Quad-core |
| GPU | Mali 400 MP2 |
Storage
| Memory | 2GB + 16GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 8 MP, 1.12 µm, (1/4") Focal length: 1.12 µm |
| Secondary | 2 MP, (depth) |
| Features | Digital zoom, Touch focus, Autofocus, Continuous shooting, Panorama, HDR, Face detection, ISO settings, Scene mode, Self-timer |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP |
Battery
| Battery Capacity | 3150mAh |
| Charging |
Sound
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
Design
| Dimensions | 75 x 156 x 11 mm (2.95 x 6.14 x 0.43 in) |
| Weight | 144g |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | 2G |
| 3G bands | 3G |
| 4G bands | 4G |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | 802.11b , 802.11g , 802.11n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



























