Release Date: 05 Aug, 2015
84% SPEC SCORE
$47
The Karbonn Titanium Mach 5 comes with Android 5, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 5-inches HD display, perfect for both work and entertainment. With a Good 2200 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $47... Read More
Karbonn Titanium Mach 5 Key Features
Display
5 inches (720x1280 pixels) HD
Camera
8 MP (Single Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Helio MT6582
OS
Android 5
Ram & Storage
2GB + 16GB
Battery
Li-ion 2200mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Karbonn Titanium Mach 5 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5 inches (~66.32% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD Screen |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 294 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio MT6582 |
| CPU | Mali |
| CPU cores | Quad-core |
| GPU | Mali 400 MP2 |
Storage
| Memory | 2GB + 16GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 8 MP |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP |
Battery
| Battery Capacity | 2200mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 5 |
Design
| Dimensions | 142.8 x 72.6 x 8.8 mm (5.62 x 2.86 x 0.35 in) |
| Weight | 157g |
Network
| Technology | GSM / HSPA |
| Speed | HSPA |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB v2.0 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!







































