81% SPEC SCORE
$58
The Karbonn Titanium S9 Plus comes with Android 9, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.1-inches display, perfect for both work and entertainment. With a Average 3000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $58 this... Read More
Karbonn Titanium S9 Plus Key Features
Display
6.1 inches (600x1280 pixels) Lower than HD
Camera
8+2 MP (Dual Camera)
5 MP Selfie 720P Video
OS
Android 9
Ram & Storage
2GB + 16GB
Battery
3000mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Karbonn Titanium S9 Plus Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.1 inches |
| Display Type | LCD IPS |
| PPI | 232 ppi |
Performance
| CPU | 1.5 GHz |
| CPU cores | Quad-core |
Storage
| Memory | 2GB + 16GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 8 MP |
| Secondary | 2 MP |
| Video Recording | 720p |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP |
Battery
| Battery Capacity | 3000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 9 |
Design
| Dimensions | 72.9 x 155.2 x 9.7 mm (2.87 x 6.11 x 0.38 in) |
| Weight | 163.5g |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!







































