80% SPEC SCORE
$16
The UiSmart Ui-06 ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 1.77-inches display. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 1050 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $16 this... Read More
UiSmart Ui-06 Key Features
Display
1.77 inches (120x240 pixels) Lower than HD
120Hz Refresh rate
Camera
0.01 MP (Single Camera)
Ram & Storage
512MB + 256MB
Battery
Li-ion 1050mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
UiSmart Ui-06 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 1.77 inches |
| Display Type | Color Screen |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| PPI | 151 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| CPU | 1.14 MHz Processor |
Storage
| Memory | 512MB + 256MB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 0.01 MP |
| Video Recording | No |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
Battery
| Battery Capacity | 1050mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Design
| Weight | 70g |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM |
Connectivity
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





















