98% SPEC SCORE
$21
The Karbonn Titanium S99 comes with Android 4, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 4-inches display, perfect for both work and entertainment. With a Average 1400 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $21 this... Read More
Karbonn Titanium S99 Key Features
Display
4 inches (480x800 pixels) Lower_than_HD
Camera
5 MP (Single Camera)
OS
Android 4
Ram & Storage
512MB + 4GB
Battery
Li-Ion 1400mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Karbonn Titanium S99 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 4 inches, 45.5 cm² (~51.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| PPI | 233 ppi |
Performance
| CPU | 1.3 GHz |
| CPU cores | Quad-core |
Storage
| Memory | 512MB + 4GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | Aperture size: VGA |
Battery
| Battery Capacity | 1400mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 4 |
Design
| Dimensions | 133 x 66 x 9.7 mm (5.24 x 2.60 x 0.38 in) |
| Color Options | Black, White |
| Sim Card Types | Dual SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Yes |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!









































