86% SPEC SCORE
$30
The Karbonn Titanium 3D Plex comes with Android 6, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 5-inches display, perfect for both work and entertainment. With a Average 2300 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $30... Read More
Karbonn Titanium 3D Plex Key Features
Display
5 inches (480x854 pixels) Lower than HD
Camera
3.2 MP (Single Camera)
0.3 MP Selfie
OS
Android 6
Ram & Storage
512MB + 8GB
Battery
2300mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Karbonn Titanium 3D Plex Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5 inches |
| Display Type | IPS Screen |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 196 ppi |
Performance
| CPU cores | Quad-core |
Storage
| Memory | 512MB + 8GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 3.2 MP |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 0.3 MP |
Battery
| Battery Capacity | 2300mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 6 |
Design
| Dimensions | 145 x 73 x 10 mm (5.71 x 2.87 x 0.39 in) |
| Weight | 160g |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA |
| Speed | HSPA |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!







































