97% SPEC SCORE
$57
The Karbonn Titanium Frames S7 comes with Android 7, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 5.5-inches Crystal-clear Full HD display, perfect for both work and entertainment. With a Good 3000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. ... Read More
Karbonn Titanium Frames S7 Key Features
Display
5.5 inches (1080x1920 pixels) FHD
Camera
13 MP (Single Camera)
13 MP Selfie
OS
Android 7
Ram & Storage
3GB + 32GB
Battery
3000mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Karbonn Titanium Frames S7 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5.5 inches |
| Display Type | IPS Screen |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 401 ppi |
Performance
| CPU cores | Quad-core |
Storage
| Memory | 3GB + 32GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 13 MP |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP |
Battery
| Battery Capacity | 3000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 7 |
Design
| Dimensions | 154.3 x 76.6 x 8.2 mm (6.07 x 3.02 x 0.32 in) |
| Weight | 157g |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!







































