Rumored
97% SPEC SCORE
$29
The Nokia 1100 5G Android ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.5-inches display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day with Outstanding 7200 mAh battery life, you can... Read More
Nokia 1100 5G Key Features
Display
6.5 inches () HD+
120Hz Refresh rate
Camera
108+50 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2
OS
Android
Ram & Storage
4GB + 64GB
Battery
7200mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Nokia 1100 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.5 inches |
| Display Type | monochrome |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 108 MP |
| Secondary | 50 MP |
| Video Recording | 2160p @30/60fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7200mAh |
| Charging |
Software & OS
| Operating System | Android |
Design
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-DC |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
































































