Release Date: 10 Aug, 2023
80% SPEC SCORE
$21
The Nokia 130 (2023) ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 2.4-inches display. With a Decent 1450 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $21 this device is Wallet-friendly and it’s offers incredible value,... Read More
Nokia 130 (2023) Key Features
Display
2.4 inches (240x320 pixels) Lower_than_HD
Ram & Storage
0MB + 4MB
Battery
Li-Ion 1450mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Nokia 130 (2023) Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 2.4 inches, 17.8 cm² (~26.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT LCD |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| PPI | 167 ppi |
Storage
| Memory | 0MB + 4MB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | None camera |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
Battery
| Battery Capacity | 1450mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Design
| Dimensions | 130.9 x 50.6 x 14 mm (5.15 x 1.99 x 0.55 in) |
| Weight | 982g |
| Color Options | Dark Blue, Purple, Light Gold |
| Sim Card Types | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
Connectivity
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB 1.1 |
Sensors & Features
| Sensors | No |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






















































