Rumored
82% SPEC SCORE
$630
The Nokia 7610 5G will come with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.9-inches display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 4500 mAh battery life, you can stay... Read More
Nokia 7610 5G Key Features
Display
6.9 inches (240x319 pixels) Lower_than_HD
120Hz Refresh rate
Camera
108+13+12 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie
Hardware
Unisoc T606
OS
Android 13
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 4500mAh
Fast Charging, 80W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Nokia 7610 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches (~85% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED |
| PPI | 409 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7 |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T606 |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP |
| Secondary | 13 MP, (ultrawide) |
| Tertiary | 12 MP |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
Battery
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Charging | 80W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 133.6 x 53.1 x 12.7 mm (5.26 x 2.09 x 0.50 in) |
| Weight | 114g |
| Color Options | white, Blue |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.0 |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | Micro USB |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

































































