Release Date: 29 May, 2020
95% SPEC SCORE
$21
The Nokia 125 ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 2.4-inches display. With a Average 1020 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $21 this device is Entry-level and it’s offers incredible value, blending... Read More
Nokia 125 Key Features
Display
2.4 inches (240x320 pixels) Lower than HD
Hardware
MediaTek Helio
Ram & Storage
4MB + 4MB
Battery
Li-Ion 1020mAh
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Nokia 125 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 2.4 inches, 17.8 cm² (~26.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT LCD |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| PPI | 167 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio |
Storage
| Memory | 4MB + 4MB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | None camera |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
Battery
| Battery Capacity | 1020mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Design
| Dimensions | 132 x 50.5 x 15 mm (5.20 x 1.99 x 0.59 in) |
| Weight | 91.3g |
| Color Options | Black, White |
| Sim Card Types | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
Connectivity
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB 2.0 |
Additional Info
| Models | TA-1253 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Nokia 125 Comparisons
Our Latest Blog
Explore the all-new Nokia 7610 5G, blending classic design with cutting-edge technology, featuring 5G connectivity, a 108 MP camera, and a Super AMOLED display.
Samsung Galaxy S26 review covering display, performance, camera, battery life, and features. Discover specs, pros, cons, and whether this flagship phone is worth buying.
Samsung has discontinued the Galaxy Z TriFold just three months after launch due to high production costs and low demand. The experimental triple-fold smartphone struggled to achieve mainstream success despite its innovative design.
POCO reveals chipset details for the X8 Pro series. The X8 Pro gets Dimensity 8500 Ultra while the X8 Pro Max uses Dimensity 9500s for near-flagship performance.
The vivo X300 Ultra will feature a 200MP Sony LYT-901 main camera with a large 1/1.12-inch sensor and 35mm lens. Co-engineered with ZEISS, the flagship promises improved low-light photography, advanced stabilization, and professional-grade mobile imaging.


























































