89% SPEC SCORE
$109
The Samsung Galaxy F14 4G comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the... Read More
Samsung Galaxy F14 4G Key Features
Display
6.7 inches (1080x2400 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
50+2+2 MP (Triple Camera)
13 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
OS
Android 14
One UI 6.1
Ram & Storage
4GB + 64GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 25W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy F14 4G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.4 cm² (~83.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 393 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Adreno (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 610 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 25W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | One UI 6.1 |
Design
| Dimensions | 166 x 78 x 9 mm (6.54 x 3.07 x 0.35 in) |
| Weight | 194g |
| Color Options | Moonlight Silver, Peppermint Green |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE GSM 1 2 3 4 5 7 8 12 17 20 26 28 38 40 41 66 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!























































