82% SPEC SCORE
$273
The Oppo F21s Pro 5G comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.43-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 4500 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
Oppo F21s Pro 5G Key Features
Display
6.43 inches (1080x2400 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
64+2+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm SM4350-AC Snapdragon 480+ 5G (8 nm)
OS
Android 12
ColorOS 12.1
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 4500mAh
Fast charging, 33W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Oppo F21s Pro 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.43 inches (~90.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 409 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM4350-AC Snapdragon 480+ 5G (8 nm) |
| Fabrication process | 8nm |
| CPU | Adreno (2x2.2 GHz Kryo 460 & 6x1.8 GHz Kryo 460) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 619 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 64 MP, 26mm (wide), PDAF Aperture size: f/1.7 |
| Secondary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps 720p @30/60/120fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 27mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Charging | 33W Fast charging, Reverse charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
| OS UI | ColorOS 12.1 |
Design
| Dimensions | 159.9 x 73.2 x 7.7 mm (6.30 x 2.88 x 0.30 in) |
| Weight | 181g |
| Build | Front Gorilla Glass, aluminum frame glass back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, apTX HD |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



















































