Rumored
Release Date: 12 Sep, 2024
80% SPEC SCORE
$191
The Poco C40 Plus will come with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.71-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Poco C40 Plus Key Features
Display
6.71 inches (1080x2400 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
64+8+2 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
JLQ JR510 (11 nm)
OS
Android 12
Ram & Storage
4GB + 64GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 33W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Poco C40 Plus Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.71 inches (~81.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD Screen |
| PPI | 403 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | JLQ JR510 (11 nm) |
| Fabrication process | 11nm |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 64 MP |
| Secondary | 8 MP |
| Tertiary | 2 MP, AF |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 33W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
Design
| Dimensions | 169.6 x 76.6 x 9.1 mm (6.68 x 3.02 x 0.36 in) |
| Weight | 203g |
| Color Options | Power Black, Coral Green, Poco Yellow |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!









































