Upcoming
Release Date: 31 Jul, 2024
80% SPEC SCORE
$83
The upcoming itel S16 Pro will come with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.6-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Decent 4000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
itel S16 Pro Key Features
Display
6.6 inches (1600x720 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
8+2+0.3 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Spreadtrum UniSoC SC9863A
OS
Android 10
Ram & Storage
2GB + 32GB
Battery
Li-ion 4000mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
itel S16 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color |
| PPI | 270 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Spreadtrum UniSoC SC9863A |
| CPU cores | Quad-core |
Storage
| Memory | 2GB + 32GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 8 MP |
| Secondary | 2 MP, (macro) |
| Tertiary | 0.3 MP, (depth) |
| Video Recording | 1080p |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
Design
| Dimensions | 166 x 75.9 x 8.3 mm (6.54 x 2.99 x 0.33 in) |
| Color Options | Gradient Green, Gradient Purple |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



































