84% SPEC SCORE
$103
The itel S24 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.6-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. ... Read More
itel S24 Key Features
Display
6.6 inches (720x1612 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
108+0.08 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 1440P Video
Hardware
MediaTek Helio G91 Ultra
OS
Android 13
Ram & Storage
4GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Ion 5000mAh
wired, 18W, bypass charging, 50% in 40 mins (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
itel S24 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches, 104.6 cm² (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 267 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness | 480 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G91 Ultra |
| CPU | Mali (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G52 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 108 MP, (wide), 0.64µm, AF, (1/1.67") Aperture size: f/1.6 Focal length: 0.64µm |
| Secondary | 0.08 MP, (auxiliary lens) |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 1440p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
| Video Recording | 1440p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 18W, bypass charging, 50% in 40 mins (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 163.5 x 75.5 x 8.3 mm (6.44 x 2.97 x 0.33 in) |
| Weight | 192g |
| Color Options | Dawn White, Coastline Blue, Starry Black |
| Sim Card Types | Nano-SIM, eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
Additional Info
| Models | S667LN |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



































