Release Date: 10 Sep, 2024
92% SPEC SCORE
$77
The Samsung Galaxy M05 comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.5-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Samsung Galaxy M05 Key Features
Display
6.5 inches (720x1600 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Helio G85
OS
Android 14
One UI Core 6.0
Ram & Storage
4GB + 64GB
Battery
Li-ion 5000mAh
Fast Charging, 18W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy M05 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.5 inches, 108.4 cm² (~82.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color LCD Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 270 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G85 |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle), AF Aperture size: F1.8 |
| Secondary | 2 MP, (depth), AF Aperture size: F2.4 |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP Aperture size: F2.0 |
| Video Recording | 1080p @60fps, FHD |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 18W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | One UI Core 6.0 |
| Software Updates | up to 2 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 168.8 x 78.2 x 8.8 mm (6.65 x 3.08 x 0.35 in) |
| Weight | 195g |
| Color Options | Black, Blue, Green |
| Build | Glass front, Plastic frame Plastic back |
| Sim Card Types | Dual-SIM, Nano-SIM (4FF) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 / UMTS |
| 4G bands | LTE LTE B1(2100) B3(1800) B5(850) B7(2600) B8(900) B20(800) B28(700) B38(2600) B40(2300) B41(2500) TDD LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | 802.11a/b/g/n/ac 2.4GHz+5GHz |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, Glonass, Beidou, Galileo |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






































































