82% SPEC SCORE
$184
The ZTE Blade A75 5G comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.6-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 5000 mAh battery life, you can stay powered... Read More
ZTE Blade A75 5G Key Features
Display
6.6 inches (720x1612 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie
Hardware
Unisoc T760 (6 nm)
OS
Android 13
Ram & Storage
4GB + 128GB
Battery
Li-ion 5000mAh
wired, 18W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
ZTE Blade A75 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 266 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T760 (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (1x2.2 GHz Cortex-A76 & 3x Cortex-A76 & 4x Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), AF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 18W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 163.6 x 74.9 x 8.6 mm (6.44 x 2.95 x 0.34 in) |
| Weight | 189.7g |
| Color Options | Black, Mint Green |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!













































