Release Date: 04 Sep, 2019
84% SPEC SCORE
$113
The Gionee F9 Plus comes with Android 9, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.26-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Good 4050 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $113 this device... Read More
Gionee F9 Plus Key Features
Display
6.26 inches (720x1520 pixels) HD
Camera
13+2 MP (Dual Camera)
13 MP Selfie
OS
Android 9
Ram & Storage
3GB + 32GB
Battery
4050mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Gionee F9 Plus Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.26 inches (~79.62% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS Screen |
| Aspect Ratio | 19:9 |
| PPI | 295 ppi |
Performance
| CPU | 1.65 GHz |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 3GB + 32GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 13 MP |
| Secondary | 2 MP, AF |
| Features | Night Mode, Beauty Mode, Bokeh Mode |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP |
Battery
| Battery Capacity | 4050mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 9 |
Design
| Dimensions | 70.9 x 147.3 x 8.9 mm (2.79 x 5.80 x 0.35 in) |
| Weight | 158g |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | v4.2 |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB v2.0 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

































