Release Date: 23 Jun, 2022
82% SPEC SCORE
$94
The Gionee P50 Pro comes with HarmonyOS 2, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.5-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Good 3900 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at... Read More
Gionee P50 Pro Key Features
Display
6.5 inches (1080x2400 pixels) FHD
Camera
13 MP (Single Camera)
5 MP Selfie
Hardware
Unisoc Tiger T310
OS
HarmonyOS 2
Ram & Storage
4GB + 64GB
Battery
Li-Ion 3900mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Gionee P50 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.5 inches (~93% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color IPS LCD Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 405 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc Tiger T310 |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | PowerVR 2 GHz |
| CPU cores | Quad Core |
| GPU | PowerVR GE8300 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 13 MP, AF |
| Features | Flash LED, Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus, Face Unlock |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP |
Battery
| Battery Capacity | 3900mAh |
| Charging |
Sound
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | HarmonyOS 2 |
Design
| Dimensions | 165 x 77.3 x 8.9 mm (6.50 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight | 211g |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 |
| 3G bands | HSPA UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 |
| 4G bands | LTE TD-LTE 2300(band 40) FD-LTE 1800(band 3) |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





























