Rumored
86% SPEC SCORE
$214
The Poco X7 Neo will come with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.72-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Decent 5000 mAh... Read More
Poco X7 Neo Key Features
Display
6.72 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+13+2 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7050
OS
Android 14
MIUI14
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 67W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Poco X7 Neo Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.72 inches (~93.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20.1:9 |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7050 |
| CPU | Mali |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G68 MC4 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.7 |
| Secondary | 13 MP, (Ultra Wide) |
| Tertiary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (Wide Angle) |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 67W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | MIUI14 |
Design
| Dimensions | 161.1 x 75 x 7.7 mm (6.34 x 2.95 x 0.30 in) |
| Color Options | Black, Blue, Gold |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Ambient Light Sensor, Accelerometer, Electronic Compass, Proximity Sensor, Gyroscope |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!













































