Release Date: 29 Sep, 2020
89% SPEC SCORE
$133
The Poco X3 comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Remarkable 6000 mAh battery life,... Read More
Poco X3 Key Features
Display
6.67 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
64+13+2+2 MP (Quad Camera)
20 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7150-AC Snapdragon 732G (8 nm)
OS
Android 10
MIUI 12
Ram & Storage
6GB + 64GB
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 6000mAh
wired, 33W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Poco X3 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 450 nits (typ) |
| HDR | HDR10 |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7150-AC Snapdragon 732G (8 nm) |
| Fabrication process | 8nm |
| CPU | Adreno (2x2.3 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 618 |
Storage
| Memory | 6GB + 64GB, 6GB + 128GB, 8GB + 128GB |
| Storage type | UFS 2.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 64 MP, (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.73") Aperture size: f/1.9 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 13 MP, 119˚ (ultrawide), 1.0µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Quaternary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/120fps 720p @960fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.8µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 33W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
| OS UI | MIUI 12 |
Design
| Dimensions | 165.3 x 76.8 x 10.1 mm (6.51 x 3.02 x 0.40 in) |
| Weight | 225g |
| Color Options | Cobalt Blue, Shadow Gray |
| Water & Dust Resistance | dust and splash resistant |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | MZB07Z0IN, MZB07Z1IN, MZB07Z2IN, MZB07Z3IN, MZB07Z4IN, MZB9965IN, M2007J20CI |
| SAR | 0.75 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!












































