Rumored
89% SPEC SCORE
$309
The vivo S19e will come with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.82-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 5000 mAh battery... Read More
vivo S19e Key Features
Display
6.82 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
108+2 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7050
OS
Android 15
OriginOS 5
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 100W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo S19e Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.82 inches (~93.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 386 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7050 |
| CPU | Mali |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G68 MP4 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 108 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.79 |
| Secondary | 2 MP, (depth), AF Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 100W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | OriginOS 5 |
Design
| Dimensions | 158.9 x 73.5 x 8.6 mm (6.26 x 2.89 x 0.34 in) |
| Color Options | Black, Blue, Gold |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





















































