Rumored
87% SPEC SCORE
$479
The Xiaomi 14 SE will come with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.55-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Average 4700 mAh... Read More
Xiaomi 14 SE Key Features
Display
6.55 inches (1236x2750 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+12 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8s Gen3
OS
Android 14
HyperOS
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 4700mAh
Fast Charging, 67W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Xiaomi 14 SE Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.55 inches (~90.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 3000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8s Gen3 |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 750 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.6 |
| Secondary | 50 MP, (Telephoto) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 12 MP, (Ultra Wide) with autofocus Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 2160p @ 24 fps UHD 1080p @ 30 fps FHD 720p @ 1920 fps HD |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.2 |
| Secondary | 32 MP, (Ultra Wide) Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 2160p @ 30 fps UHD, |
Battery
| Battery Capacity | 4700mAh |
| Charging | 67W Fast Charging |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | HyperOS |
Design
| Dimensions | 157.2 x 72.8 x 7.5 mm (6.19 x 2.87 x 0.30 in) |
| Weight | 177.6g |
| Color Options | Black, Pink, Blue, Green |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 6 |
| Positioning | A-GPS, GLONASS , BDS , GALILEO , QZSS , NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Color Spectrum |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





































































