Rumored
89% SPEC SCORE
$491
The OnePlus Ace 4 will come with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 5000 mAh battery life, you... Read More
OnePlus Ace 4 Key Features
Display
6.78 inches (1240x2772 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
64+8+2 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Helio P22 MT6762
OS
Android 14
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 120W, 1-100% in 25 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
OnePlus Ace 4 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 490 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Asahi Glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio P22 MT6762 |
| CPU | Adreno (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 740 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 64 MP, 24mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 8 MP, 16mm, 120 (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 26mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 120W , 1-100% in 25 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 163.4 x 74.3 x 8.7 mm (6.43 x 2.93 x 0.34 in) |
| Weight | 200g |
| Color Options | Black, Glacier Blue |
| Build | Glass front (Asahi Glass), aluminum frame glass back (Gorilla Glass 5) |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1), GALILEO (E1+E5a) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!














































