Upcoming
87% SPEC SCORE
$710
The upcoming Samsung Galaxy S27 FE will come with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.72-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 5000 mAh battery... Read More
Samsung Galaxy S27 FE Key Features
Display
6.72 inches (1080x2340 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+8 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 8K Video
Hardware
Exynos 2500e
OS
Android 15
Xclipse 940
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-ion 5000mAh
Fast Charging, 45W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy S27 FE Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.72 inches (~87.81% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 396 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Exynos 2500e |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU cores | 10-core |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP |
| Secondary | 50 MP |
| Tertiary | 8 MP |
| Features | LED Flash |
| Video Recording | 4320p @24fps 2160p @30fps 1080p @30/60/120/240fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 45W Fast Charging |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Xclipse 940 |
Design
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.3 |
| Positioning | GPS, Glonass, A-GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor, Barometer, Accelerometer, Proximity , Compass, Gyroscope |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


































































