Popular
Release Date: 03 Feb, 2025
87% SPEC SCORE
$1,020
The Samsung Galaxy S25 Plus comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Decent... Read More
Samsung Galaxy S25 Plus Key Features
Display
6.7 inches (1440x3120 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+10+12 MP (Triple Camera)
12 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Elite
OS
Android 15
One UI 7
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Li-Ion 4900mAh
wired, PD3.0, 45W, 65% in 30 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy S25 Plus Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 110.2 cm² (~91.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 513 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2600 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno 830 2x4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 830 GPU |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1/1.56", (1.0µm) Aperture size: f/1.8 Focal length: 1/1.56" |
| Secondary | 10 MP, 67mm (telephoto), 1/3.94", (1.0µm) Aperture size: f/2.4 Focal length: 1/3.94" |
| Tertiary | 12 MP, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1.4µm, AF, (1/2.55") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.4µm |
| Features | Best Face, LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @24/30fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60/240fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, 26mm (wide), 1/3.2" Aperture size: f/2.2 Focal length: 1/3.2" |
| Features | HDR, HDR10+ |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4900mAh |
| Charging | PD3.0, 45W , 65% in 30 min wired, 15W Wireless Charging, 4W Reverse Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | One UI 7 |
Design
| Dimensions | 158.4 x 75.8 x 7.3 mm (6.24 x 2.98 x 0.29 in) |
| Weight | 190g |
| Color Options | Icy Blue, Mint, Navy, Silver Shadow, Pink Gold, Coral Red, Blue Black |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant |
| Build | aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus 2) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 32 38 39 40 41 66 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 18 19 20 25 26 28 29 30 38 39 40 41 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 26 28 38 40 41 66 75 77 78 SA/NSA/Sub6 1 2 5 7 25 28 41 66 71 77 78 257 258 260 261 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | v5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, Glonass, BDS, Galileo, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v3.2, DisplayPort 1.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| SAR | 1.16 W/kg W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


































































