Upcoming
90% SPEC SCORE
$1,281
The upcoming Samsung Galaxy S27 Plus will come with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.72-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With... Read More
Samsung Galaxy S27 Plus Key Features
Display
6.72 inches (1440x3120 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+10 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 8K Video
Hardware
Exynos 2500
OS
Android 15
One UI
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-ion 5000mAh
Fast Charging, 45W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy S27 Plus Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.72 inches (~91.4% screen-to-body ratio) |
| PPI | 513 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Exynos 2500 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Xclipse (3.2 GHz, Single core, Cortex X4 + 2.9 GHz, Dual core, Cortex A720 + 2.6 GHz, Tri core, Cortex A720) |
| CPU cores | Deca Core |
| GPU | Xclipse 940 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP |
| Secondary | 50 MP |
| Tertiary | 10 MP |
| Features | LED Flash |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 45W Fast Charging |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | One UI |
Design
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.3 |
| Positioning | GPS, A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Scanner (On-Screen), Proximity, Accelerometer, Light sensor, Gyroscope, Compass, Barometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

































































