Release Date: 08 Mar, 2019
81% SPEC SCORE
$249
The Samsung Galaxy S10e comes with Android 9, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 5.8-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Average 3100 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Samsung Galaxy S10e Key Features
Display
5.8 inches (1080x2280 pixels) FHD
60Hz Refresh rate
Camera
12+16 MP (Dual Camera)
10 MP Selfie 4K Video
Hardware
Exynos 9820 (8 nm) - EMEA/LATAM
OS
Android 9
One UI 4.1
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Ion 3100mAh
wired, PD2.0, 15W
Data Updated on: 01 May, 2026
Samsung Galaxy S10e Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5.8 inches, 82.8 cm² (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Dynamic AMOLED |
| Aspect Ratio | 19:9 |
| PPI | 438 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Exynos 9820 (8 nm) - EMEA/LATAM |
| Fabrication process | 8nm |
| CPU | Mali (2x2.73 GHz Mongoose M4 & 2x2.31 GHz Cortex-A75 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) - EMEA/LATAM |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G76 MP12 - EMEA/LATAM |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 12 MP, 26mm (wide), 1.4µm, dual pixel PDAF, (1/2.55") Aperture size: f/1.5-2.4 Focal length: 1.4µm |
| Secondary | 16 MP, 12mm (ultrawide), 1.0µm, (1/3.1") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.0µm |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @60fps (no EIS) 2160p @30fps 1080p @30/60/240fps 720p @960fps HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS & OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 10 MP, 26mm (wide), 1.22µm Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.22µm |
| Features | Dual video call, Auto-HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 3100mAh |
| Charging | PD2.0, 15W wired, 15W wireless (Qi/PMA), 4.5W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 9 |
| OS UI | One UI 4.1 |
| Software Updates | Android 12 |
Design
| Dimensions | 142.2 x 69.9 x 7.9 mm (5.60 x 2.75 x 0.31 in) |
| Weight | 150g |
| Color Options | Prism White, Prism Black, Prism Green, Prism Blue, Canary Yellow, Flamingo Pink |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), aluminum frame glass back (Gorilla Glass 5) |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 32 38 39 40 41 66 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 38 39 40 41 46 66 71 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (7CA) Cat20 2000 150 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, apTX |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | SM-G970F, SM-G970U, SM-G970W, SM-G9700, SM-G970U1, SM-G970N, SM-G970X |
| SAR | 0.56 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Samsung Galaxy S10e Comparisons
Our Latest Blog
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Some smartphone companies go above and beyond to deliver premium features with affordable pricing. Phones these days are built keeping users specific needs in mind. For instance, some phones are specifically designed for photo enthusiasts, while others are designed for buyers who want a balance of premium features and affordable pricing. But what if you […] The post Why the Google Pixel 10 at $549 Makes the Pixel 10a Easy to Ignore first appeared on TechSpecs Info.




































































