Rumored
88% SPEC SCORE
$311
The iQOO Z9 Pro will come with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.67-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your... Read More
iQOO Z9 Pro Key Features
Display
6.67 inches (1080x2408 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
108+13+2 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1
OS
Android 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 6000mAh
Fast charging
Data Updated on: 14 Apr, 2026
iQOO Z9 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches (~90.8% screen-to-body ratio) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 411 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 |
| CPU | Adreno (4x2.6 GHz Cortex-A77 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 610 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP, 26mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.7X") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 13 MP, 120, 16mm (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | Fast charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 164 x 75.3 x 8.5 mm (6.46 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 185.5g |
| Build | Front Glass, plastic frame Back Glass |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), Accelerometer, gyro, proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



























































