Release Date: 29 Apr, 2024
90% SPEC SCORE
$171
The iQOO Z9x comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.72-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Exceptional 6000 mAh... Read More
iQOO Z9x Key Features
Display
6.72 inches (1080x2408 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
OS
Android 14
OriginOS 4
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
6000mAh
wired, 44W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
iQOO Z9x Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.72 inches, 108.8 cm² (~86.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 393 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1000 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (4x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 710 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p 1080p gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.1 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 44W wired, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | OriginOS 4 |
Design
| Dimensions | 165.7 x 76 x 8 mm (6.52 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 199g |
| Color Options | Black, White, Light Green |
| Water & Dust Resistance | dust and water resistant |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 28 34 38 39 40 41 |
| 5G bands | 1 5 8 28 41 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | V2353A |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
























































