Upcoming
81% SPEC SCORE
$71
The upcoming itel S16 will come with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.5-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Decent 4000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $71 this... Read More
itel S16 Key Features
Display
6.5 inches (720x1600 pixels) HD
Camera
8+2+0.3 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie
Hardware
Unisoc SC7731E
OS
Android 10
Ram & Storage
1GB + 16GB
Battery
Li-Po 4000mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
itel S16 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.5 inches (~83.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color |
| PPI | 270 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc SC7731E |
| CPU cores | Quad-core |
Storage
| Memory | 1GB + 16GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 8 MP |
| Secondary | 2 MP, (macro) |
| Tertiary | 0.3 MP, (depth) |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
Design
| Dimensions | 166 x 75.9 x 8.3 mm (6.54 x 2.99 x 0.33 in) |
| Color Options | Black, White |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



































