77% SPEC SCORE
$71
The Karbonn Aura Storm comes with Android 7, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 5-inches HD display, perfect for both work and entertainment. With a Average 4000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $71 this... Read More
Karbonn Aura Storm Key Features
Display
5 inches (720x1280 pixels) HD
Camera
8 MP (Single Camera)
5 MP Selfie
OS
Android 7
Ram & Storage
2GB + 16GB
Battery
4000mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Karbonn Aura Storm Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5 inches |
Performance
| CPU cores | Quad-core |
Storage
| Memory | 2GB + 16GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 8 MP |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 7 |
Design
| Dimensions | 144.19 x 72.5 x 10.4 mm (5.68 x 2.85 x 0.41 in) |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | Yes |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




































