90% SPEC SCORE
$39
The Karbonn Aura Power 4G comes with Android 5.1, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 5-inches display, perfect for both work and entertainment. With a Average 4000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $39... Read More
Karbonn Aura Power 4G Key Features
Display
5 inches (480x854 pixels) Lower than HD
Camera
5 MP (Single Camera)
2 MP Selfie
Hardware
MediaTek Helio MT6735P
OS
Android 5.1
Ram & Storage
1GB + 8GB
Battery
Li-Po 4000mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Karbonn Aura Power 4G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5 inches |
| Display Type | IPS Screen |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 196 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio MT6735P |
| CPU | Mali |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali T720 MP2 |
Storage
| Memory | 1GB + 8GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 5 MP |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 2 MP |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 5.1 |
Design
| Weight | 175g |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 4.0 |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB v2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




































