Upcoming
Release Date: 07 Nov, 2024
90% SPEC SCORE
$119
The upcoming Samsung Galaxy A06s will come with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.74-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the... Read More
Samsung Galaxy A06s Key Features
Display
6.74 inches (1080x2400 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
50+13+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2
OS
Android 13
One UI Core
Ram & Storage
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 25W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy A06s Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.74 inches (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LCD Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 390 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 610 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 13 MP, (Ultra Wide) Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 2 MP, (depth), AF Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 25W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | One UI Core |
Design
| Dimensions | 168 x 77.8 x 8.8 mm (6.61 x 3.06 x 0.35 in) |
| Color Options | Black, White |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.4, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Light sensor, proximity sensor |
Additional Info
| In Box Contents | USB-C to USB-C Cable |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






































































































