Release Date: 07 Oct, 2024
85% SPEC SCORE
$150
The Samsung Galaxy A16 comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout... Read More
Samsung Galaxy A16 Key Features
Display
6.7 inches (1080x2340 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
50+5+2 MP (Triple Camera)
13 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Exynos 1330
OS
Android 14
OneUI 6.1
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 25W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy A16 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 110.2 cm² (~86% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 385 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Exynos 1330 |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | Mali (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali GPU |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide angle) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 5 MP, (ultra wide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 2 MP, (Depth Sensor) with autofocus Aperture size: f/2.4 |
| Features | panorama, HDR, LED flash |
| Video Recording | 1080p @ 30fpsFHD, gyro-EIS |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, (wide angle), 1.12µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.12µm |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 25W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | OneUI 6.1 |
Design
| Dimensions | 167.4 x 77.9 x 7.9 mm (6.59 x 3.07 x 0.31 in) |
| Weight | 200g |
| Color Options | Blue, Black, Light Gray, Gold, Light Green |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 20 28 38 40 41 66 |
| 5G bands | 5G SA/NSA 1 3 7 8 20 28 38 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/ac) |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, Virtual proximity sensing |
Additional Info
| Models | SM-A166B, SM-A166B/DS, SM-A166P, SM-A166P/DS, SM-A166E, SM-A166E/DS |
| In Box Contents | USB-C to USB-C Cable |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!













































































































