Release Date: 16 Dec, 2023
85% SPEC SCORE
$199
The Samsung Galaxy A25 5G comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.5-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Decent 5000 mAh... Read More
Samsung Galaxy A25 5G Key Features
Display
6.5 inches (1080x2340 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8+2 MP (Triple Camera)
13 MP Selfie 4K Video
Hardware
Exynos 1280 (5 nm)
OS
Android 14
One UI 6
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
5000mAh
wired, 25W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy A25 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.5 inches, 103.7 cm² (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 396 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Exynos 1280 (5 nm) |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | Mali (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G68 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 27mm (wide), 0.64µm, PDAF, (1/2.76") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.64µm |
| Secondary | 8 MP, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps, gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 25W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | One UI 6 |
Design
| Dimensions | 161 x 76.5 x 8.3 mm (6.34 x 3.01 x 0.33 in) |
| Weight | 197g |
| Color Options | Brave Black, Personality Yellow, Fantasy Blue, Optimistic Blue |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 20 26 28 38 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 26 28 40 41 66 77 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
Additional Info
| Models | SM-A256E, SM-A256E/DS, SM-A256E/DSN, SM-A256B, SM-A256B/DS, SM-A256B/DSN, SM-A256U, SM-A256U1 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



































































































