Release Date: 12 Jan, 2023
91% SPEC SCORE
$142
The Samsung Galaxy A14 5G comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.6-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Average 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day... Read More
Samsung Galaxy A14 5G Key Features
Display
6.6 inches (1080x2408 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
50+2+2 MP (Triple Camera)
13 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Exynos 1330 (5nm) - SM-A146B
OS
Android 13
One UI Core 6
Ram & Storage
4GB + 64GB
4GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 15W
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Samsung Galaxy A14 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches, 104.9 cm² (~80.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | PLS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 400 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Exynos 1330 (5nm) - SM-A146B |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | Mali (2x2.4 GHz Cortex-A78 |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G68 MP2 - SM-A146B |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 4GB + 128GB, 6GB + 128GB, 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 15W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | One UI Core 6 |
| Software Updates | Android 14 |
Design
| Dimensions | 167.7 x 78 x 9.1 mm (6.60 x 3.07 x 0.36 in) |
| Weight | 202g |
| Color Options | Black, Light Green, Dark Red, Silver |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 20 26 28 38 40 41 66 1 2 3 4 5 7 12 14 20 29 30 38 39 40 41 48 66 |
| 5G bands | 5G 2 5 66 77 Sub6/mmWave 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 77 78 SA/NSA/Sub6 1 3 5 7 8 20 28 40 41 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer (USA only) |
Additional Info
| Models | SM-A146B, SM-A146B/DS, SM-A146P, SM-A146P/DS, SM-A146U, SM-A146U1, SM-A146U1/DS, SM-A146W, SM-A146P/N, SM-A146P/DSN, SM-S146VL, SM-A146M |
| SAR | 1.00 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





































































































