Release Date: 24 Sep, 2024
86% SPEC SCORE
$113
The Tecno Pop 9 5G comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered... Read More
Tecno Pop 9 5G Key Features
Display
6.67 inches (720x1612 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
48 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 6300 (6 nm)
OS
Android 14
HiOS 14
Ram & Storage
4GB + 64GB
4GB + 128GB
Battery
5000mAh
Fast Charging, 18W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Tecno Pop 9 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 267 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 4GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 48 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | (AI Lens), AF |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
| Video Recording | 720p |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 18W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | HiOS 14 |
Design
| Dimensions | 165 x 77 x 8 mm (6.50 x 3.03 x 0.31 in) |
| Color Options | Midnight Shadow, Azura Sky, Aurora Cloud |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.3 |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) |
Additional Info
| In Box Contents | USB to USB-C Cable, Mobile Cover |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!













































