Rumored
Release Date: 12 Dec, 2024
80% SPEC SCORE
$107
The Realme Narzo 70i will come with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.52-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging.... Read More
Realme Narzo 70i Key Features
Display
6.52 inches (720x1600 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
13 MP (Single Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 700
OS
Android 12
Ram & Storage
3GB + 32GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Data Updated on: 01 May, 2026
Realme Narzo 70i Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.52 inches (~90.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 270 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 700 |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 3GB + 32GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 13 MP, AF Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 1080p |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
Design
| Dimensions | 165.2 x 76.4 x 8.9 mm (6.50 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 195g |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Magnetic Induction Sensor, Gyro-meter |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




























































