Release Date: 25 Apr, 2024
90% SPEC SCORE
$155
The Realme Narzo 70 comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 5000 mAh battery life, you can stay... Read More
Realme Narzo 70 Key Features
Display
6.67 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7050 (6 nm)
OS
Android 14
Realme UI 5.0
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Ion 5000mAh
wired, 45W, 50% in 27 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Realme Narzo 70 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~87.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1200 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7050 (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G68 MC4 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 27mm (wide), 0.64µm, PDAF, (1/2.76") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.64µm |
| Secondary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30/60/120/480fps 720p @960fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 24mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.5 Focal length: 1.0µm |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 45W, 50% in 27 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | Realme UI 5.0 |
Design
| Dimensions | 163 x 75.5 x 8 mm (6.42 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight | 188g |
| Color Options | Olive Green, Sky Blue |
| Water & Dust Resistance | dust and splash resistant |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | GSM 1 3 5 8 28 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 40 41 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























































